Itibo je humanitárně rozvojový projekt zdravotnického zařízení pod záštitou nevládní humanitární organizace Adra, o.p.s. v jiho-západní části Keni.

Projekt je zaměřený na poskytování zdravotní péče lidem ze širokého okolí, zvyšování kvality zdravotnické péče, edukace zdravotnického personálu.

Na základě spolupráce s českými lékaři a lékařskými fakultami se do činnosti zapojuje množství lékařů či mediků z České republiky. I díky této spolupráci se v Itibu ošetři kolem 9 tisíc pacientů ročně s různým typem zranění, v porodnici se narodí stovky dětí. Zajištěna je i preventivní stomatologická péče.

I z 3. lékařské fakulty se již mnoho studentů zapojilo do tohoto projektu. Za svoje působení v Itibu nasbírali spoustu nových a užitečných zkušeností.

A pokud Vás zajímá ještě více, můžete se podívat na rozhovor MUDr. Františka Šalandy DiS. v DVTV s Danielou Drtinovou.

MUDr. Tomáš Sychra, absolvent Všeobecného lékařství

Během pobytu v Itibu jsme toho zažili opravdu hodně! Například jsme se snažili zastavit život ohrožující poporodní krvácení vnitřní tamponádou, vnější kompresí, podáním oxytocinu a exacylu. Nic víc zde nezmůžeme. Krvácení se naštěstí zastavuje. Revidujeme epiziotomii, “dodělávame pacientku”, podáváme ATB. Již druhý den ráno, pro Evropana nepochopitelně, pacientka odchází se zdravým novorozencem domů. Na tom to případě z mnoha podobných je vidět, jak tenká je zde hranice mezi životem a smrtí. Je úžasné, jakou oázu evropské medicíny byl Aleš Bárta a jeho kolektiv schopen v Itibo vybudovat. Všechna čest! 

Čas strávený v takovém prostředí, jako je Itibo, přiměje člověka se hodně zamyslet. Jedna věc je obléknout se a tvářit se jako doktor z Greys Anatomy, ale ta druhá je mít zkušenosti, znalosti, intuici pro schopnost správného rozhodnutí. To je to, co klinický lékař sbírá celý život. V těchto chvílích jsou pro mne atributy zmíněné výše donekonečna znějící otázkou, zda bych se měl skutečně stát klinikem.

MUDr. Jakub Slezák, absolvent Všeobecného lékařství

Stáž v ITIBO pokládám z hlediska medicínské praxe jednoduše za zkušenost k nezaplacení. Bezpochyby se pro mě jednalo o ten nejpřímější kontakt s klinickou medicínou vůbec a silně pochybuji, že do doby mého nástupu do zaměstnání ještě něco takového, co by se zkušenostem z mise v Keni alespoň trošku přiblížilo, zažiji. Já i moji spolužáci jsme si v průběhu náročného měsíce stráveného v tomto malém zdravotnickém zařízení sáhli až na dno našich sil a poprvé jsme okusili pocit přímé odpovědnosti za pacienta. Měli jsme možnost zjistit, co umíme a na čem naopak musíme zapracovat, jaké je pracovat pod tlakem, unaven, ale také jak důležité je ptát se a požádat o pomoc zkušenějšího. Celý pobyt jsem si nesmírně užil a bez váhání bych ho absolvoval znovu!

Vinohradská trojka

Vinohradská Trojka neboli V3 je charitativní běh, který vznikl v roce 2015.

Prvotně byla akce určena pro studenty a zaměstnance fakulty a zaměstnance areálu FNKV. Primárním cílem bylo, kromě účelu charitativního, také poskytnut studentům a zaměstnancům možnost setkání se v neformálním, sportovně laděném prostředí, které umožní smazání běžně respektované akademické hierarchie.

Jednou z hlavních priorit této charitativní akce je také vybrání finančních prostředků na pomoc nemocnici v Itibu v Keni pro nákup chirurgického a celkově zdravotnického materiálu a na podporu chodu této nemocnice

Slavnostní benefiční večer

Slavnostní benefiční večer pro českou nemocnici v keňském Itibo. Součástí večera bylo vystoupení akrobaticko-tanečního seskupení Vertigo, Jiřího Ševčíka a jeho bandu, Bohuše Matuše, Leony Machálkové a dalších. Smysl spočíval v podpoře neziskového projektu organizace ADRA – malé české nemocnice Itibo – Keňa. Tento slavnostní večer plný hudby, zábavy, tance a příjemné atmosféry pro Itibo přinesl rekordní výtěžek – neuvěřitelných 1 255 420 korun.